هادی تی وی فارسی دری : برگی از سخنان اندیشمندان جهان دربارۀ امام‌حسین‌ (علیه‌السلام) و نهضت عاشورا
تویتر
فیسبوک
گوگل
یوتیوب
Rss

برگی از سخنان اندیشمندان جهان دربارۀ امام‌حسین‌ (علیه‌السلام) و نهضت عاشورا

برگی از سخنان اندیشمندان جهان دربارۀ امام‌حسین‌ (علیه‌السلام) و نهضت عاشورا
 • 2016-10-06 12:10
 • چاپ
 • PDF
 • به اشتراک گذاری در فیسبوک
 • به اشتراک گذاری در تویتر
 • به اشتراک گذاری در گوگل پلاس
 • به اشتراک گذاری در واتساپ
 • تعداد كاربران 1002
 • تعداد نظرات 2
 • -
  +

برگی از سخنان اندیشمندان جهان دربارۀ امام‌حسین‌ (علیه‌السلام) و نهضت عاشورا

حماسه همیشه جاوید عاشورا که به قیادت سرور و سالار شهیدان، حسین‌بن‌علی (علیهما‌السلام) خلق شد، چیزی نیست که وجدان‌های خفته را بیدار نکند و وجدان‌های بیدار را بیدارتر ننماید. این روی‌داد بزرگ در طول تاریخ مورد ارزیابی و موشکافی اندیشمندان مسلمان و غیر مسلمان فراوانی قرار گرفته است. آنان بعد از غور و بررسی دقیق جوانب این رخ‌داد، سخنان نغز و پر محتوایی درباره آن گفته‌اند که در ذیل  به برخی از آن سخنان حکیمانه اشاره‌ می‌شود.

1.جرجی زیدان(نویسندۀ مسیحی لبنانی)

 منظرۀ سر بريدۀ حسين (علیه‌‌السلام) همه را متأثر و محزون ساخت. وقتي چشمان يزيد به سر بريده افتاد، بر خود لرزيد و فهمید که چه عمل زشتی را انجام داده است.» (جرجي زيدان، فاجعۀ کربلا، ص 143)

2. گابریل انگری(نویسنده فرانسوی)

 واقعۀ کربلا، نه تنها موجب ترس طرفداران حسین و علی‌ (علیهما‌السلام) نشد، بلکه شجاعت شیعیان را برانگیخت و آنان را به ‏گرفتن انتقام تهییج کرد‎. (گابریل انگری، علی و حسین دو قهرمان اسلام، مترجم فروغ شهاب، ص 282‏‎)

3. کارل بروکلمان(خاورشناس و محقق آلمانی)

 شهادت حسین‌ (علیه‌‌السلام) علاوه بر نتایج وآثار سیاسی، باعث استواری و گسترش مذهب شیعه شد. ‎( تاریخ ملل و دول اسلامی، مترجم هادی جزایری، ص 108‏‎)

4. چارلز دیکنز(نویسندۀ معروف انگلیسی)

 اگر منظور امام‌حسین (علیه‌‌السلام) جنگ در راه خواسته‌های دنیوی‌اش بود، پس چرا خواهران، زنان و اطفالش به همراه او ‏بودند. از این رو عقل چنین حکم می‌کند که او فقط به‌خاطر اسلام فداکاری کرد‎ه است.

5. مسیو ماربین(خاورشناس آلمانى)

در ظاهر، یزید حسین (علیه‌‌السلام) و یارانش را کشت، اما در باطن، حسین‌ (علیه‌‌السلام) یزید و همۀ بنى‌امیه را بدتر از هزار بار کشت. یزید، آن‌ها را یک روز به شهادت رساند؛ اما امام‌حسین (علیه‌‌السلام) یزید و طرفدارانش را تا ابد و هر روز می‌کشد. (محمد اشتهاردي، امام‌حسین آفتاب تابان ولایت، ص 218)

6. مسیو ماربین(خاورشناس آلمانى)

 حسین (علیه‌‌السلام) با قربانى‌کردن عزیزترین افراد خود و با اثبات مظلومیت و حقانیت خود، به دنیا درس فداکارى و جانبازى آموخت و نام اسلام و مسلمانان را در تاریخ ثبت و در عالم بلندآوازه ساخت.

7 . کورت فریشلر(مورخ بزرگ آلمانی)

امام‌حسین‌ (علیه‌‌السلام) در فداکاری، از فدا‌کردن خود نیز گامی فراتر نهاد و فرزندانش را نیز فدا کرد. ‎(‏‎کورت فریشلر، امام‌حسین و ایران، ترجمۀ ذبیح‌الله منصوری، ص 444‎)

8. توماس کارلایل(مورخ و فیلسوف انگلیسى)

 بهترین درسی که از حادثه کربلا می‌گیریم، این است که حسین (علیه‌‌السلام) و یارانش ایمانی استوار به خدا داشتند. آنان با عمل خود ‏ثابت کردند که برتری عددی در رویارویی حق و باطل، اهمیت ندارد. ‎

9. مهاتما گاندی(رهبر استقلال هند)

 من زندگی امام‌حسین‌ (علیه‌السلام)، آن شهید بزرگ اسلام را به‌دقت خوانده‌ام و به صفحات کربلا توجه کافی کرده‌ام. بر من روشن ‏شده است که اگر هندوستان بخواهد یک کشور پیروز گردد، بایستی از سرمشق امام‌حسین (‌علیه‌السلام) پیروی کند.

10. خانم مادام(انگلیسی)

 بزرگ‌ترین دلیل بر اثبات مظلومیت امام‌حسینِ (علیه‌‌السلام) مسلمانان، قربانی‌شدن کودک شیرخواره‌اش بود که در هیچ تاریخی سابقه ‏ندارد... و با همین نیروی مظلومیت، بساط خاندان بنی‌امیه را برچید و آنان را ‏رسوای عالم ساخت. (علی ربانی‌خلخالی، چهرۀ درخشان حسین‌بن‌علی، ص 134)

11. جواهرلعل‌نهرو(اولین نخست‌وزیر هند)

 شهادت امام‌حسین‌ (علیه‌السلام) الگویی است برای پیمودن راه عدالت و درستی. (جواهر لعل نهرو، نگاهی به تاریخ جهان، مترجم محمود تفضلی، ج۱، ص ۲۹۸)

12. ادوارد براون(مستشرق معروف انگليسي)

 آيا قلبي پيدا مي‌شود كه وقتي دربارۀ كربلا سخني به گوش مي‌رسد، مالامال حزن و اندوه نگردد؟ حتي غيرمسلمانان هم نمي‌توانند پاكي روح موجود در این جنگ را انكار كنند. (احمد محسن‌زاده، آفتاب كربلا، ص 101)

13. سِر پِرسی سایکس(خاورشناس انگلیسی)

 حقیقتاً آن شجاعت و دلاوری که این گروه اندک  (سپاه امام حسین‌علیه‌السلام) از خود بروز دادند، به درجه‌‌ای بوده است که در تمام قرون متمادی هرکسی آن را شنید، بی‌اختیار زبان به تحسین و آفرین گشود. (جواد محدثی، فرهنگ عاشورا، ص 87)

14. محمدعلي‌جناح(قاعد اعظم پاكستان)

 هيچ نمونه‌اي از شجاعت، بهتر از آنكه امام‌حسين‌ (علیه‌السلام) از لحاظ فداكاري و رشادت نشان داد، در عالم پيدا نمي‌شود. به عقيدۀ من، تمام مسلمانان بايد از سرمشق اين شهيدي كه در سرزمين عراق جانبازی كرد، پيروي نمايند. (محمد یزدی، حسین‌بن‌على را بهتر بشناسیم، ص ۲۲۳)

15. لياقت‌ علي‌خان(نخستين نخست‌وزير پاكستان)

 در اين روز (عاشورا)، يكي از حزن‌آورترين و دردناک‌ترين وقايع در جهان اسلام اتفاق افتاد. شهادت حضرت امام‌حسين‌ (علیه‌السلام) با آنکه دردآور است اما، نشانۀ فتح نهايي روح واقعي اسلامي بود؛ زيرا تسليم كامل به ارادۀ الهي به شمار مي‌رفت. (مجله نور دانش، ش۳، سال۱۳۴۱ش)

(4 و 6و 8 و 9، ‎هاشمی‌نژاد، درسی که حسین‌علیه‌السلام به انسان‌ها آموخت، ص  439 و 448‏‎)

جرجی زیدان(نویسندۀ مسیحی لبنانی) گابریل انگری(نویسنده فرانسوی) کارل بروکلمان(خاورشناس و محقق آلمانی) چارلز دیکنز(نویسندۀ معروف انگلیسی) مسیو ماربین(خاورشناس آلمانى) کورت فریشلر(مورخ بزرگ آلمانی) توماس کارلایل(مورخ و فیلسوف انگلیسى) مهاتما گاندی(رهبر استقلال هند) خانم مادام(انگلیسی) جواهرلعل‌نهرو(اولین نخست‌وزیر هند) ادوارد براون(مستشرق معروف انگليسي) سِر پِرسی سایکس(خاورشناس انگلیسی) محمدعلي‌جناح(قاعد اعظم پاكستان) لياقت‌ علي‌خان(نخستين نخست‌وزير پاكستان) سخن اندیشمندان جهان امام حسین نهضت عاشورا مذهب شیعه شیعیان فداکاری بنی امیه درس فداکاری رویارویی حق و باطل هندوستان کودک شیرخواره شجاعت سرزمین عراق اراده الهی امام حسین در کلام اندیشمندان

نظرات
 • لبیک یا حسین

  مختار | 2016-10-06 : 12:10:5
 • خسته نباشید. بسیار آموزنده، اجرتان با آقا امام حسین. لبیک یا حسین

  Mahdi | 2016-10-17 : 08:10:4

پر بازدیدترین


تمام حقوق محفوظ است.
www.haditv.com | Powerd by : Dijlah